Zāģmateriālu zilēšana un citi bojājumi

   

    Zāģmateriālu zilējums

Ja kokmateriālus, īpaši skuju koku koksni, nepareizi žāvē, kavējot gaisa apmaiņu, tā siltā laikā ātri (dažās dienās) sazilē, t.i., uz koksnes attīstās to krāso­jošās sēnes, arī pelējums. Šīs mikroskopiskās sēnes labi attīstās gadījumā, ja koksnes temperatūra ir 20–25 °C, bet mitrums – 50–100%. Kokmateriāliem žūstot, sēņu attīs­tība palēninās un, ja mitrums ir mazāks par 30%, sēnes vairs vispār neattīstās. Šīs sēnes koksni noārda maz – ilgstošas iedarbības rezultātā svara zudumi ir apmēram tikai 2–3%, kas nesamazina koksnes mehā­nisko izturību, bet tikai pasliktina tās dekoratīvās īpašības. 

 

BOJĀJUMI KAS RADUŠIES NEPAREIZAS UZGLABĀŠANAS REZULTĀTĀ

Ja zāģmateriālus nepareizi uzglabā, veido nepareizus materiālu krāvumus, nenospriego, nepasargā no apkārtējās vides iedarbības ir iespējama materiālu deformācija. Šādi bojātus materiālus izmantot celtniecībā ir problemātiski vai pat neiespējami. Lai novērstu materiālu deformāciju ir nepieciešams tos pareizi uzglabāt. Sīkāk par materiālu uzglabāšanu Jūs varat uzzināt sadaļā KĀ PAREIZI UZGLABĀT ZĀĢMATERIĀLUS.

 

LOKMALAS, ZĀĢMATERIĀLU ZARAINĪBA, IZMĒRU NEATBILSTĪBA U.C.

Celtniecības zāģmateriālus izmanto dažādās konstrukcijās un tiem ir dažādi kalpošanas apstākļi. Līdz ar to materiāliem ir dažādas kvalitātes prasības. Lai izvairītos no nevajadzīgiem pārpratumiem, pirms iegādāties zāģmateriālus vajadzētu noskaidrot, kāds būs to pielietojums un kādi specifiski materiāli tieši Jums ir nepieciešami. Vislabāk to izdarīt konsultējoties ar pieredzējušiem speciālistiem, celtniekiem, zāģmateriālu tirgotājiem, arhitektiem, u.c.

 

 


Atzinums par zāģmateriālu zilējuma ietekmi uz koksnes īpašībām.